< Powrót

PIERWSZA POMOC ADWOKACKA ADW. DR IWONY ZIELINKO

JAK UNIKNĄĆ ARESZTU I WIĘZIENIA

Areszt. Zatrzymanie

W tym odcinku opowiem Państwu o pierwszej pomocy adwokackiej w takiej sytuacji jak zatrzymanie.

Z mojej wieloletniej praktyki nie tylko akademickiej, ale i procesowej oraz udziału jako eksperta w licznych programach radiowych i telewizyjnych wynika, że najlepszą radą adwokacką w sytuacji kiedy jest potrzebna praktyczna znajomość prawa, jest …ZAANGAŻOWANIE ADWOKATA.

Po pierwsze,

Każdemu z nas może się zdarzyć wejście w kolizję z prawem np. przez wypadek, straszenie teściowej czy skok na bank. Oczywiście nie wykluczam też siebie. I co się dzieje? Zatrzymuje nas Policja – najpierw na dołek, może doprowadza do prokuratora.

Nie informuje nas o naszych prawach, czyli jak w amerykańskim filmie – prawie do adwokata. Proszę więc zawsze o tym pamiętać – zatrzymany ma prawo do jednego telefonu do wskazanej osoby – najlepiej zadzwonić do adwokata albo kogoś, kto pilnie go znajdzie i podpisze mu pełnomocnictwo, co wobec zatrzymanego może zrobić każdy.

Po drugie,

Organy ścigania jak mogą blokują obecność adwokata, który jest dla nich prawdziwą zakałą, ponieważ – działając na korzyść przesłuchiwanego – może udaremnić im odniesienie łatwego sukcesu w postaci np. zmuszenia przesłuchiwanego do przyznania się do winy.

Po trzecie,

Policjant lub prokurator – wyczuwając ignoranta prawnego – składają mu obietnice w stylu “gruszek na wierzbie”, że jak się przyzna do winy, to załatwią mu wyrok w zawieszeniu, namawiają do dobrowolnego poddanie się karze albo mamią statusem świadka koronnego. W takiej sytuacji bez adwokata leżysz i kwiczysz! Moje doświadczenie pokazuje, że bardzo trudno jest odkręcić zeznania, czy wyjaśnienia składane pod taką presją, w stresie i bez profesjonalnej pomocy.

Po czwarte,

Jeszcze nie spotkałam prokuratora, który dotrzymał słowa w takiej sytuacji. To nie znaczy, że to są oszuści, bowiem jest na to przyzwolenie prawne. Aktualne orzecznictwo zezwala na stosowanie przez prokuraturę nieobiektywnych i stronniczych metod.

Po piąte,

Konkluzja jest więc przykra, w polskich realiach wybijcie sobie z głowy, że prokuratura jest od ustalania prawdy. Od tego – zdaniem prokuratury – to jest sąd.

Po szóste,

Nawet zawodowych przestępców w końcu i tak gubi zarozumialstwo, kozaczenie, czy rutyna. Jak naczytają się kodeksów, to z lubością rywalizują w znajomości prawa z adwokatami. Zapominając, że między nami jest przepaść, bowiem oprócz znajomości zapisów prawa, 90% skuteczności w ich stosowaniu zapewnia tylko wieloletnie doświadczenie procesowe.

Po siódme,

Tak więc apeluję do tych, którzy skaczą z paragrafu na paragraf, potrzebując adrenaliny w postaci stąpania po więziennym murze; do tych, którzy realizują różne ryzykowane pomysły na biznes; a w końcu do recydywistów. Nie zapominajcie o adwokacie, który zapewni wam bezkarność, a przynajmniej znacznie zwiększy szanse na nią lub na niższe wyroki.

Po ósme,

Ile jest wart rok odsiadki w kiciu? Ile jest warta micha i opierunek? Według wyliczeń, kilkadziesiąt tysięcy złotych. A może sensowniej byłoby zrezygnować z tego przywileju, żeby nie narażać naszego państwa na takie koszty, angażując adwokata specjalizującego się w sprawach, za które możecie pójść za kratki. Państwo jest represyjne choć bezpłatnie zapewnia tylko wikt i opierunek, czyli więzienie. A nie wolność, którą może ci zapełnić adwokat.

Po dziewiąte,

Jak wynika z doświadczenia, najlepsza rada, jaką można dać tym, którzy chcą szybko się wzbogacić, nie oglądając się na paragrafy, to odkładanie 1% pieniędzy z tych ryzykownych interesów jako funduszu ubezpieczeniowego na skutecznego adwokata. Aby nie liczyć na tych, którzy są na wolności. Umiesz liczyć, licz na siebie!

Adw. Dr Iwona Zielinko

Zobacz wersję filmową scenariusza JAK UNIKNĄĆ ARESZTU I WIĘZIENIA >

< Powrót