< Powrót

PIERWSZA POMOC ADWOKACKA cz. 3

SZANSE NA WYGRANIE APELACJI – Jak wygrać apelację od wyroku i uniknąć złego wyroku

JAK ZADBAĆ O DOBRĄ APELACJĘ?

Z mojej praktyki adwokackiej wynika, że około połowa już przegranych spraw, które do mnie trafiają, abym sporządziła skuteczną apelację, jest wynikiem oszczędzania na adwokatach: korzystania z niskiej jakości porad, za które udzielający ich nie ponoszą żadnej odpowiedzialności; tzw. bezpłatnych porad, których skutki kosztują zwykle znacznie więcej niż zatrudnienie adwokata; angażowania podwórkowych prawników bez doświadczenia procesowego, którzy nakłaniają klientów do podpisywania swoich wypocin. Często się zdarza, że za prawnika robi tzw. „wujek dobra rada” lub były kryminalista, czyli samozwańczy znachor prawniczy.
To jest tak jak w przypadku samochodów – wszyscy się na nich znają, tylko jak coś nawali, to trzeba szukać mechanika zawodowca.
Skutki zawsze są takie same – trzeba składać apelację!
Spóźnione szukanie ratunku, zwłaszcza gdy w pierwszej instancji zasądzono kryminał, klient zaczyna wreszcie racjonalniej myśleć.

Po pierwsze,
Nie angażuj prawników, którzy każą podpisywać ci samodzielnie opracowane przez nich pisma, a porażkę tłumaczą tym, że sędzia był niedobry albo stronniczy.

Po drugie,
Jeżeli zorientowałeś się, że prawnik, który dotychczas prowadził twoją sprawę, choćby w części nie przeczytał twoich akt, zmień go! Bo albo jest ignorantem, albo leniem, albo jedno i drugie.

Po trzecie,
Nie oszczędzaj na dobrym adwokacie, szczególnie na etapie apelacji, która zazwyczaj jest ostatnią deską ratunku.

Po czwarte,
Dobrze napisana apelacja, nawet przegrana, bo nie każdą da się wygrać, może dać szansę na wygranie kasacji albo skargi w Strasburgu. Pamiętaj, że prawnik – partacz może pozbawić cię szans na dalszą walkę. W mojej rozległej praktyce w apelacjach i kasacjach wielokrotnie zetknęłam się z sytuacją, zwłaszcza w sprawach cywilnych, gdzie źle napisana apelacja pozbawiała klienta szansy na skargę kasacyjną.

Po piąte,
Sprawdzaj, na czym zna się adwokat, którego chcesz zaangażować. Bo to jest jak z lekarzami – jak masz stan przedzawałowy, to nie idziesz do dentysty, bo to grozi zgonem. Nie można znać się na wszystkich dziedzinach prawa. Jeżeli z czymś takim się zetkniesz, to uciekaj, bo to twoje życie i twój los.

Po szóste,
Z mojego doświadczenia i praktyki procesowej, popartej wykładami na krajowych i zachodnich uczelniach, wynika wiele rozwiązań, mogących przyczynić się do złożenia skutecznej apelacji.
Trywializując, można to porównać do dobrze zaopatrzonego sklepu z solidnie wykonanymi dobrej jakości towarami. I choć mówi się o misji i o zawodzie społecznego zaufania, jakim jest adwokat, to nie należy się wstydzić mówić o pieniądzach za usługę, istotnych dla klientów.

Adw. Dr Iwona Zielinko

Zobacz wersję filmową scenariusza SZANSE NA WYGRANIE APELACJI – Jak wygrać apelację i uniknąć złego wyroku >

< Powrót